გაკვეთილის გეგმა, რომელიც მე დავგეგმე მასწავლებელთა სამუშაო შეხვედრაზე
ქ. თ ბ ი ლ ი ს შ ი
მასწავლებლის სახელი ,გვარი პ/ნომერი: ლალი სოლოღაშვილი, პ/ნ: 13001011780
საგანი:ფრანგული ენა
სწავლების საფეხური: საბაზო კლასი მე-7
გავეთილის ცატარების დრო: 13 .09. 18
მოსწავლეთა პროფილი: 7 მოსწავლე
გაკვეთილის თემა: „სოფელში” – “A LA CAMPAGNE“.
ე.ს.გ. სტანდარტი: უცხ.ს. III.7
მიმართულება: კ ი თ ხ ვ ა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს წაიკითხოს და გაიგოს ადაპტირებული ტექსტი, ამოიცნოს უცხო სიტყვები და გაიმდიდოს ლექსიკური მარაგი, ამოიცნოს მოქმედებათა თანმიმდევრობა,პერსონაჟები, მათი განწყობილება და შექმნას შესაბამისი სასურველი ტექსტი,რომლის მიხედვითაც ი. ს .ტ.- გამოყენებით შეადგენს ტექსტის შესაბამის BD.( ანუ,ტექსტის შინაარსის გადმოცემა შესაბამისი სურათებითა და წარწერებით)
პირობები
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
შენიშვნა
|
მიზნები
|
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს წაიკითხოს და გაიგოს ადაპტირებული ტექსტი, ამოიცნოს უცხო სიტვები და შეასრულოს სათანადო სავარჯიშოები.
ფუნქციური:
უცხო ტექსტის წაკითხვა და შინაარსის გაგება: თანატოლის გაცნობა, დახმარების შეთავაზება და დაპატიჟება...(rencontrer a qqn et proposer qch…)
ლექსიკური:
ახალ სიტყვებზე მუშაობა;
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება-(Ala champagne, dans, le bois, les fruits…).
ლინგვისტური:
ახლანდელი და წარსულიდროის ამოცნობა და დასწავლა და მათი გამოყენება BD--ს შედგენისას, არტიკლების სათანადოდ გამოყენება და სხვა.(le present, le passe compose,employer des alticles et d`autres).
| |
გაკვეთილის მიზანი ე.ს.გ. მიხედვით
|
უცხ.ს.III.7. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს მცირე ზომის ადაპტირებული ტექსტი..(მაგ: ადაპტირებული მოთხრობა, მოგონება, ნამდვილი ამბავი და სხვ).
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
. ამოიცნობს ზოგად შინაარს;
.სათაურს გააზრებულად დააკავშირებს ტექსტთან;
.ამოიცნობს ,მთხრობელს,პერსონაჟებს, ავტორს;
.ამოიცნობს მოქმედებათა თანმიმდევრობას;
.ასახელებს კონკრეტულ ინფორმაციას(ვინ, სდ, როდის, როგორ, რატომ და სხვა).
. ამოიცნობს პერსონაჟებს შორის არსებულ ურთიერთობებს;
. ამოცნობს მთხრობელს/ პერსონაჟის განწყობილებას, ემოციებს, დამოკიდებულებას.
| |
რესურსები
|
. წინასწარ შერჩეული ტექსტი და ტექსტის მიხედვით შედგენილი სავარჯიშიები.
. ლექსიკონები.
. კომპიუტერი ან ლეპტოპი
. (ინტერნეტი)
| |
აქტივობის ფაზები
|
მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად, წყვილებსა და ჯგუფებში.
გამოწვევა-გონებრივი იერიში- 2 წთ
ძიებითი კითხვა -5 წთ
1.მოსწავლეებს ვურიგებ წინასწარ გამზადებულ ტექსებს (ასაკობრივი თავისებურებებისა და ცოდნის გათვალისწინებით.მაგ: რესურსი N1) და ვთხოვ სათაურის წაკითხვის შემდეგ გამოთქვან ვარაუდები დოკუმენტის შინაარსიის შესახებ. ( Donnez des Hypotheses a propos du contenu ).
2. მოსწავლეებს ვთხოვ დააკვირდნენ ბედეს და დოკუმენტს და გამოთქვან აზრი ტექსტის შინაარსის შესახებ.
. დოკუმენტის ტიპი- Le type du document
. დოკუმენტის ავტორი-L`auteur du document
. გამოცემის თარიღი და სხვა - La date d`apparition
ძირითადი ფაზა: 30 წთ
ამის შემდეგ მოსწავლეები იწყებენ კითხვასა და მითითებული სავარჯიშოების შესრულებას.
(მოსწავლეები პირველად მუშაობენ ინდივიდუალურად , ხოლო შემდეგ წყვილებსა და ჯგუფებში, რომელთა განაწილებაც ხდება ნომრების მიხედვით. ისინი ასრულებენ ორი ტიპის დავალებას: ა) ტექსტში არტიკლების მიხედვით ახარისხებენ სიტყვებს ; ბ) პოულბენ ზმნებს და მიუთითებენ შესაბამის დროს...)
a)Apres avoir lu le texte, reperez les mots qui signifient les fruits et classez par le genre et le nombre.
“T” დიაგრამის დახმარებით ვახარისხებთ სიტყვებს, შემდეგ კი ვთხოვ მოსწავლეებს შეასრულონ მიცემული დავალება
მათთვის უკვე ნაცნობი სიტყვების გამოყენებით და გააკეთონ პრეზენტაცია.
b) Soulignez les articles utilises avec les mots “ Les fruits” et glasses par le genre et le nombre.
-არტიკლების პოვნის შემდეგ მოსწავლეებს ინტერნეტის საშუალებით ვაჩვენებ თვალსაჩინოებას და კიდევ ერთხელ ვიხსენებთ მათი გამოყენების წესებს;ასევე ხაზს ვუსვავთ იმას, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია მყარად დავიხ-
სომოთ არსებითი სახელები თავისი შესატყვისი არტიკლებით...
.https://www.gocongr.com/en/p/5033380
მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ ნასწავლი წარსული დროები, და ამისათვის გამოიყენონ გონებრივი რუკა:
https://www.gocongr.com/en/p/5033503
მოსწავლეები მსჯელობენ და ერთობლივად არჩევენ სწორ პასუხებს.( გაუგებრობის შემთხვევაში ვეხმარები მათ).
ბოლოს,მოსწავლეები აკეთებენ შესრულებულ დავალებე-ბის პრეზენტაციას.
მუშაობის დროს ვაკვირდები მოსწავლეებს, რათა ყველა აქტიურად იყოს ჩართული საგაკვეთილოპ როცესში. რომელიმე საკითხის გაუგებრობის შემთხვევაში ვასრულებ ფასილიტატორის როლს და ვეხმარები მათ.
დასკვნითი ფაზა-3 წთ
ამ ფაზაზე ყველა ერთად ვაჯამებთ გაკვეთილს, გამოვყოფთ მის დადებით და უარყოფით მხარეებს, ვაფასებთ ჯგუფებისა და ინდივიდების მუშაობას.
საშინაო დავალება-2 წთ
-სასურველ თემაზე დასწავლილი ლექსიკური და გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით შექმენით მცირე ზომის თვალსაჩინოება ანუ BD-სასურველ თემაზე, ან ამავე თემაზე კომპიუტერის დახმარებით. ( საჭირო საიტები ჩაწერილი აქვთ)...
-Faites un BD en utulisant les mots “LES FRUITS”
(დავალება წინასწარ დაწერილი მაქვს დაფაზე)
| |
საგაკვრთილო მენეჯმენტი
|
ინდივიდუალური, მუშაობა წყვილებში, მუშაობა ჯგუფებში
| |
შფასება
|
შეფასება 3 წთ.
მოსწავლეებს ვაძლევ როგორც განმავითაერებელ, ისე განმსაზღვრელ შეფასებას.
(კითხვის განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა თან ერთვის)
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლე შეძლებს წინარე ცოდნაზე დაყრდნობით წაიკითხოს და გაიგოს ადაპტირებული ტექსტი, შეისწავლოს უცხო სიტყვები და გაიმდიდროს ლექსიკა , ანალოგიური ტექსტის შედგენით გაიმყაროს ლექსიკური და ლინგვისტური ცოდნა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების გამოყენებით შექმნას ამ ტექსტის შესატყვისი სასურველი მცირე ზომის თვალსაჩინოება, ანუ BD, რომელშიც გამოიყენებს გაკვეთილზე ნასწავლ ლექსიკას და გრამატიკულ მასალას,დაკავშირებულს სოფელთან, ხილთან, არტიკლებთან, ზმნის დროებთან და სხვ.
დიახ, საინფორმაციო ტექნოლოგიების გამოყენება გაკვეთილზე,ესაა საუკუნის დაკვეთა. პირველი ნაბიჯები გადაიდგა...იგი ნამდვილად გვეხმარება ე.ს.გ. სტანდარტების შედეგების მისაღწევაში ფრანგული ენის გაკვეთილზე როგორც საკლასო, ისე საშინაო დავალებების შესრულებისას. ამ მეთოდების გამოყენებამ უფრო მეტად დააინტერესა მოსწავლეები და სახალისო გახადა უცხო ენის შესწავლა.
სსპ . ქ. გურჯაანის N 1 საჯარო სკოლის
ფრანგული ენის მასწავლებელი: /ლ.სოლოღაშვილი/
კითხვის შეფასების სქემა
10-9
|
8-7
|
6-5
|
4-3
|
2-1
| |
მოსწავლე კითხულობს და იგებს ტექსტს
|
ძალიან კარგად კითხულობს და იგებს
|
კარგად კითხულობს და იგებს
|
საშუალოდ კითხულობს და იგებს
|
ახერხებს კითხვასა და გაგებას
|
ვერ ახერხებს კითხვასა და გაგებას
|
ამოიცნობს უცხო სიტყვებსა და გამოთქმებს
|
ძალიან კარგად ამოიცნობს უცხო სიტყვებსა და გამოთქმებს
|
კარგად ამოიცნობს უცხო სიტყვებსა და გამოთქმებს
|
საშუალოდ ამოიცნობს უცხო სიტყვებსა და გამოთქმებს
|
ახეხებს უცხო სიტყვებისა და გამოთქმების ამოცნობას
|
ვერ ახერხებს უცხო სიტყვებისა და გამოთქმების
ამოცნობას
|
ასრულებს კითხვა -გაგების სავარჯიშოებს
|
ძალიან კარგად ასრულებს კითხვა -გაგების სავარჯიშ.
|
კარგად ასრულებს კითხვა -გაგების სავარჯიშოებს
|
საშუალოდ ასრულებს კითხვა --გაგების სავარჯიშოებს
|
ახერხებს კითხვა-გაგების სავარჯიშ.
შესრულებას
|
საერთოდ ვერ ახერ-ხებს კითხვა-გაგების სავარჯ.შეს-რულებას
|
No comments:
Post a Comment